Навоий вилоятидаги туман ва маҳалаларнинг комплекс ривожлантирилиши
Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраль куни Навоий вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳамда келгусидаги устувор вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
2025 йил якунларига кўра, вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулот 168 триллион сўмни ташкил этиб, 7,7 фоизга ўсди. Саноатда 8,3 фоиз, қишлоқ хўжалигида 4,7 фоиз, хизматлар соҳасида 13,7 фоиз ўсиш қайд этилди. 161 мингта янги иш ўрни яратилди, ишсизлик ва камбағаллик даражаси 4,2 фоизга тушди.
Йиғилишда 2026 йилда вилоятга 4,2 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиш ва экспорт ҳажмини 1,5 миллиард долларга етказиш муҳимлиги қайд этилди.
Қишлоқ хўжалигида 9 миллион гектар яйлов ресурсларидан самарали фойдаланиш орқали қўйчилик, туячилик ва йилқичиликни драйверга айлантириш имконияти борлиги таъкидланди. 2026 йилда хориждан майда шохли мол, зотли туя ва отлар олиб келинади. 3,3 миллион гектар яйлов қишлоқ хўжалиги айланмасига киритилади. Чўлланишга қарши Хитой тажрибаси асосида лойиҳалар амалга оширилади.
Туризм соҳасида 2026 йилда 600 минг хорижий ва 3 миллион маҳаллий сайёҳни жалб қилиш, 72 та янги жойлаштириш воситасини ишга тушириш ва 500 та янги иш ўрни яратиш режалаштирилган. 65 та маҳаллани боғловчи кўчаларда савдо ва дам олиш марказлари ташкил этилади, 18 та маҳаллада меҳмон уйлари, 15 та халқаро йўл бўйи маҳаллаларда хизмат кўрсатиш объектлари очилади.
Оғир” туманлар билан ишлашнинг янги механизми
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлилларига кўра, сўнгги даврда республикада 37 та “оғир” туман ва 903 та “оғир” маҳалла билан ишлаш давлат даражасига кўтарилди. 20 та мезон асосида ушбу ҳудудлар аниқланди.
Навоий вилоятида Навбаҳор ва Конимех туманлари “оғир” туман сифатида танланган.
Ўрганиш натижаларига кўра, Конимех туманида: камбағаллик даражаси — 4,1%; тадбиркорлик яшовчанлиги — 55,3%; уй-жой билан таъминланганлик — 8,6%; урбанизация — 45,6%; тоза ичимлик суви — 61,7%; ички йўллар таъмирланганлиги — 51,3%; оқава сув инфратузилмаси — 16,1%ни ташкил этади.
Навоий вилоятида 12 та “оғир” маҳалла танланган. Республика бўйича эса камбағал оилаларнинг учдан бири (121 минг оила) ва ишсизларнинг 21 фоизи (155 минг нафар) айнан 37 та “оғир” туман ва 903 та маҳаллага тўғри келади.
Молиявий қўллаб-қувватлаш механизмига кўра:
• маҳаллий бюджетларга 4,2 трлн сўм қайтарилади;
• ҳар бир “оғир” туманга маҳаллий бюджетдан 10 млрд сўм, республика бюджетидан 50 млрд сўм;
• ҳар бир “оғир” маҳаллага маҳаллий бюджетдан 1 млрд сўм, республика бюджетидан 2 млрд сўм;
• жами қўшимча 4 трлн сўм (2 трлн туманларга, 2 трлн маҳаллаларга) ажратилади;
• жорий йилда маҳалла инфратузилмаси учун жами 20 трлн сўм, шундан 12 трлн сўм “оғир” ҳудудларга йўналтирилади.
63 минг хонадон “яшил” таъмирдан чиқарилади. Ихтисослашув даражаси юқори бўлган 1 минг илғор маҳаллада кичик қуёш станциялари қурилиб, 7 йил муддатга фоизсиз лизингга берилади. Лойиҳа 3–4 йилда ўзини қоплайди ва 20–25 йил давомида маҳалла бюджетига 400–500 миллион сўм даромад келтиради.
2026 йил якунига қадар 37 та “оғир” туман ва 903 та маҳаллада 61 минг оила камбағалликдан чиқарилиб, ишсизлик ва камбағаллик даражаси икки баробар камайтирилади. Шунингдек, 33 та туман ва 330 та маҳалла “ишсизлик ва камбағалликдан холи” ҳудудга айлантирилиб, 96 минг оила камбағалликдан чиқарилади.
Пировардида, “тайёр маҳалла лойиҳалари” пакетини таклиф қилиш орқали тадбиркорларни жалб этиш ва аҳоли фаровонлигини оширишга эришиш мақсад қилинган.

10 февраля т.г. Президент Шавкат Мирзиёев провёл совещание, посвящённое вопросам социально-экономического развития Навоийской области, эффективного использования имеющегося потенциала и приоритетным задачам на перспективу.
По итогам 2025 года валовой региональный продукт области составил 168 трлн сумов, увеличившись на 7,7%. Рост в промышленности составил 8,3%, в сельском хозяйстве – 4,7%, в сфере услуг – 13,7%. Создано 161 тыс. новых рабочих мест, уровень безработицы и бедности снизился до 4,2%.
На совещании подчеркнута важность привлечения в 2026 году в область $4,2 млрд иностранных инвестиций и доведения объёма экспорта до $1,5 млрд.
В сельском хозяйстве отмечена возможность превращения в драйверы роста овцеводства, верблюдоводства и коневодства за счёт эффективного использования 9 млн гектаров пастбищных ресурсов. В 2026 году планируется завоз из-за рубежа мелкого рогатого скота, племенных верблюдов и лошадей. В сельскохозяйственный оборот будет введено 3,3 млн гектаров пастбищ. В борьбе с опустыниванием будут реализованы проекты на основе китайского опыта.
В сфере туризма на 2026 год запланировано привлечение 600 тыс. иностранных и 3 млн внутренних туристов, ввод в эксплуатацию 72 новых средств размещения и создание 500 рабочих мест. На улицах, соединяющих 65 махаллей, будут организованы торговые и рекреационные центры, в 18 махаллях откроются гостевые дома, в 15 придорожных международных махаллях – объекты сервиса.
Новый механизм работы с «тяжёлыми» районами
По данным анализа Центра экономических исследований и реформ, в последние годы работа с 37 «тяжёлыми» районами и 903 «тяжёлыми» махаллями выведена на государственный уровень. Эти территории определены на основе 20 критериев.
В Навоийской области в качестве «тяжёлых» районов отобраны Навбахорский и Конимехский районы.
По результатам изучения, в Конимехском районе уровень бедности составляет 4,1%, устойчивость предпринимательства – 55,3%, обеспеченность жильём – 8,6%, уровень урбанизации – 45,6%, обеспеченность чистой питьевой водой – 61,7%, состояние внутренних дорог – 51,3%, обеспеченность канализационной инфраструктурой – 16,1%.
В Навоийской области определены 12 «тяжёлых» махаллей. В целом по республике треть бедных семей (121 тыс.) и 21% безработных (155 тыс. человек) сосредоточены именно в 37 «тяжёлых» районах и 903 махаллях.
Финансовая поддержка и инфраструктура
В рамках механизма финансовой поддержки:
- в местные бюджеты возвращается 4,2 трлн сумов;
- каждому «тяжёлому» району выделяется по 10 млрд сумов из местного бюджета и по 50 млрд сумов из республиканского;
- каждой «тяжёлой» махалле – по 1 млрд сумов из местного бюджета и по 2 млрд сумов из республиканского;
- дополнительно направляется 4 трлн сумов (2 трлн – районам, 2 трлн – махаллям);
- в текущем году на инфраструктуру махаллей выделяется 20 трлн сумов, из которых 12 трлн – «тяжёлым» территориям.
63 тыс. домохозяйств будут охвачены программой «зелёной» реновации. В 1 тыс. передовых специализированных махаллях будут построены малые солнечные электростанции с передачей их в беспроцентный лизинг сроком на 7 лет. Проект окупится за 3–4 года и в течение 20–25 лет будет приносить бюджетам махаллей доход в размере 400–500 млн сумов.
Целевые социально-экономические результаты
К концу 2026 года предусмотрено вывести из бедности 61 тыс. семей в 37 «тяжёлых» районах и 903 махаллях, сократить уровень безработицы и бедности в два раза. Кроме того, 33 района и 330 махаллей будут преобразованы в территории, свободные от безработицы и бедности, с выводом из бедности ещё 96 тыс. семей.
В конечном итоге планируется привлекать предпринимателей посредством предложения пакета «готовых проектов махаллей», что позволит повысить занятость и уровень благосостояния населения.